Promocija zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih

Kako obvlad(ov)ati stres?


Naše življenje je sestavljeno iz doživetij. Doživljamo tako, da se odzivamo na določene situacije – na način, kot se znamo, zmoremo ali mislimo, da je prav. Prav ti naši odzivi pa so tisti, ki lahko v nas sprožijo napetosti, nemirno stanje in posledično telesne znake pripravljenosti na boj. To stanje smo poimenovali stres. Če se želimo naučiti, kako obvladovati svoj odziv in usmeriti svoje delovanje, moramo najprej prepoznati stres. Kaj je torej stres?

Kaj je stres?
Stres sprožajo različni dogodki na telesni ali psihični osnovi. Pomanjkanje vode ali hrane v telesu lahko povzroči neravnovesje odzivov – torej obliko stresa. Ta mine, ko telo prejme, kar potrebuje. Ker gre za fiziološko potrebo, ki jo človek pravočasno pozna, jo znamo tudi ustrezno rešiti. Več težav pa nastaja pri stresu, ki prihaja preko psihičnih dejavnikov.

Znaki stresa
Kadar so pred nami preobsežni izzivi, za katere menimo, da jih ne zmoremo doseči, povzročijo pretiran, stresni odziv. Ta ni več motivacija za delo, pač pa postane ovira. Telo se na takšno stanje odzove s pripravljenostjo na »boj ali beg«. To pomeni, da se vsaka celica v telesu pripravi na takojšnjo in silovito akcijo, aktivira se celoten živčni sistem v človeku. Telo to pokaže v obliki pospešenega bitja srca, hitrega, plitkega dihanja, napetih mišic, hladnih dlani in stopal, vznemirjenega želodca ter občutka strahu ali ogroženosti.

Posledice stresa
V naravnih okoliščinah, ko smo zares v nevarnosti, ta reakcija pomaga k preživetju, saj nam s tem telo omogoča rešitev – z begom ali z bojem. Ko pa gre za dejavnike, ki naš odziv sprožijo, resnično pa nas ne ogrožajo (odziv pa se ponavlja in traja), to vodi v izčrpavanje telesa.

Če se stresne situacije nakopičijo, so intenzivne, trajajo dlje časa ali se ponavljajo, lahko stres vodi v številne motnje na področju prebave, krvnega tlaka, srčnega utripa, imunskega, mišičnega ali dihalnega sistema ali v psihične motnje.

Zelo zaposleni ljudje se s stresom srečujejo vsakodnevno. Mnogi so se že naučili (sami ali s pomočjo strokovnih nasvetov), kako delovati, da bo učinek čim manj škodljiv. Kako lahko zajezimo stres tam, kjer nastaja – v naših lastnih odzivih na situacije? Smiselno je, da se vprašamo: Kaj se z menoj dogaja in kako lahko to stanje rešim?

Kako obvladujemo stres?

  1. Precej si lahko pomagamo s splošnim umirjanjem svojega odzivnega sistema. Posamezniki, ki tudi sicer spoznavajo in trenirajo različne tehnike sproščanja, so na stresne situacije bistveno bolje pripravljeni.
  2. K obvladovanju stresa prispevamo veliko s samim načinom življenja – pravilno izbrana prehrana in gibanje sta lahko pomočnika pri obvladovanju stresa. Če je naše telo umirjeno in zadovoljno, smo bolje pripravljeni na morebitne stresne situacije.
  3. Naučimo se reči »ne«, ko je to za nas pomembno in potrebno. NE ne pomeni prerekanja, pač pa je to lahko prijazna beseda, ki zgolj nakazuje omejitve našega časa, moči, volje…
  4. Določimo si prioritete in si zastavimo dosegljive cilje. Če si cilje zastavimo previsoko, si sami povzročimo stresno situacijo, ko tega ne zmoremo doseči. Pri doseganju ciljev igra pomembno vlogo tudi organiziranost časa.
  5. Zavedajmo se, da smo vsi samo ljudje, ki ne moremo dosegati vsega, vedno in povsod. S previsokimi pričakovanji (do sebe ali do drugih) se lahko dolgoročno izmučimo od razočaranj, ki sledijo. Za prezaposlene velja v boju zoper stres pomembno pravilo: razporedimo delo tudi na druge.

Če prepoznamo stres, pa ga ne zmoremo obvladati, poiščimo nasvet izkušenega človeka. Pri tem ne gre samo za modrost ali strokovno znanje, včasih je dovolj že to, da nekdo našo situacijo pogleda z drugega zornega kota. Predvsem si ne zatiskajmo si oči, poskusimo vzroke stresa prepoznati in jih preoblikovati v koristno motivacijo.


V tej številki preberite še:

Zdravje meseca: OGREJMO SE S HRANO 

Hrana zdravi: GROZDJE – JESENSKO ZDRAVJE

Zdrava pisarna: SEDENJE PRI DELU NI VEDNO NAJLAŽJE

Razgibajmo se!: TELOVADBA NA (OB) STOLU

Razstrupimo se!: KOLIKO KOZARČKOV LAHKO ZVRNEM?

 


 Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov