Promocija zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih

Grozdje – jesensko zdravje


Narava je res kot dobra mati: skrbi, da imamo pred seboj ves čas obilje vsega, kar potrebujemo. Morda je zato najbolj razširjena sadna vrsta na planetu prav grozdje, ki je tudi eno najbolj zdravilnih sadežev za človeka. Približno tri četrtine vsega pridelka grozdja na svetu ljudje spremenimo v vino. Ostalo četrtino pa si (svežega, kasneje pa v soku ali sušenega) ljudje delimo s pernatimi gosti vinogradov. Ptički včasih svojega deleža niti ne dočakajo, saj ga ljudje poberemo, še preden je resnično zrelo tudi za njihov izbrani okus.

 

 

Najstarejše gojeno sadje
Grozdje je tudi najstarejša vrsta gojenega sadja. V antični dobi so že Feničani, Egipčani, Grki in Rimljani vzgajali vinsko trto, da so pridobivali zdravilni grozdni sok. Poznamo različne sorte grozdja, ki jih delimo na bele (dejansko so različnih odtenkov med rumeno in zeleno) in na rdeče (ki obsegajo barve med temno modro, vijolično, rubinasto rdečo).

Uporaben v vseh oblikah
Grozdje je vsestransko zdravilen in uporaben sadež. Čudovit je kot hrana, saj z obiljem naravnih sladkorjev nasiti, z vsemi vitamini in minerali pa oskrbi organizem. Rozine, posušena oblika grozdja, so slasten in zelo zdrav priboljšek. Grozdni sok, ki je izdelan po pravilnih postopkih, je pravi zdravilni eliksir. Grozdje je vir razkošja tudi pri negi kože, saj izvlečki grozdja (predvsem olje grozdnih pečk)slovijo kot pomoč do mladostne in čvrste kože.

Hranljivo in zdravo
Vsebuje dragocene minerale, kot so kalij, magnezij, mangan, kalcij, fosfor, pa beljakovine, antioksidante, sadne kisline in aromatične substance ter sklop vitaminov B (z izjemo B12) in vitamin C, ki sploh velja za čuvaja imunskega sistema.

Grozdje nam podari energijo in vse potrebne substance, da se počutimo živi in polni energije. Pomaga pri dobrem delovanju srca, krvnega obtoka, možganov in živčnega sistema ter krepi obrambni mehanizem telesa. Velja kot nepogrešljiv čistilec organizma, saj pozitivno deluje tako na črevesje, kot na ledvice. Pri slabem počutju ali dolgotrajni bolezni je odlična zdravilna terapija prav grozdna kura.

Lupina in pečke
Največ koristnih snovi grozdja se skriva prav v delu sadeža, ki ga največkrat zavržemo - v lupini in pečkah. Tako pečke kot lupina so bogate z antioksidanti, pečke pa vsebujejo še kalcij za stabilne kosti in zobe ter magnezij za močne mišice. Oba minerala sodelujeta pri porabi kalorij, zaradi česar sta v zmernih količinah nepogrešljiva pri zdravem hujšanju.

Nakup
Poreklo grozdja je zelo pomembno, saj je grozdje običajno ena od najbolj škropljenih vrst sadja. Stare sorte, kot so na primer šmarnica, jurka in izabela, so dovolj odporne in ne potrebujejo škropiv. Namizne in vinske sorte, ki so pridelane za trg, pa so običajno intenzivno škropljene. Vsekakor je vredno poiskati pridelovalce, ki grozdje pridelujejo po ekološki poti – namesto kemičnih škropiv uporabljajo zgolj apneno brozgo in modro galico, ki sta manj strupeni.

Pri izbiranju grozdja bodimo pozorni tudi na stanje - izberemo zrele, nepoškodovane jagode, ki se še dobro držijo peclja. Nihče si ne želi plesnivega ali gnilega grozdja, zato je pametno pokukati pod prvo plast, če kupujemo že pripravljene košarice. Grozdje na sobni temperaturi hitro zori, zato ga je dobro postaviti v hladilnik, če ga nimamo namena uporabiti takoj.

Namig za dobro jutro
Začnimo dan z grozdnim smutijem: jagode dveh grozdov izabele ali jurke stresemo v mešalnik skupaj z banano in pestjo narezanega zelenega listnatega ohrovta. Temeljito zmešamo, če je mešanica pregosta, ji dodamo malo vode. Zajtrk je pripravljen!

(Smuti je najbolje uživati pred vsemi ostalimi obroki. Kljub temu pa tekne tudi za malico - doma ali na delovnem mestu!).

 

V tej številki preberite še:

Zdravje meseca: OGREJMO SE S HRANO 

Zdrava pisarna: SEDENJE PRI DELU NI VEDNO NAJLAŽJE

Razgibajmo se!: TELOVADBA NA (OB) STOLU

Sprostitev: KAKO OBLAD(OV)ATI STRES?

Razstrupimo se!: KOLIKO KOZARČKOV LAHKO ZVRNEM?

 

Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov