Promocija zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih

Koliko kozarčkov lahko zvrnem?


Sveti Martin, ki leto za letom novembra iz mošta ustvarja vino, ustvarja tudi omamno priložnost za druženje in poskušanje mladega vina. Ta praznik spremlja prepričanje, da nam nekaj kozarčkov pač ne more škoditi. Alkohol kratkoročno in dolgoročno ustvarja učinke, ki jih ne moremo uvrščati med dobre. Učinke poznamo vsi, a vendar so redki posamezniki, ki nikoli ne posežejo po njem. Morda pa vemo premalo?

Je alkohol droga?

Alkohol nesporno je droga. Je psihoaktivna substanca, ki vpliva na naše razpoloženje in obnašanje. Najprej se loti dela možganov, v katerem se oblikujejo misli, zato postanemo zmedeni. Če s pitjem nadaljujemo, začne alkohol napadati tudi del možganov, ki nadzoruje ravnotežje in gibanje. Ima učinek anestetika, postanemo manj občutljivi na bolečino. Prav tako slabijo zadržki, razsodnost in nadzor nad samim seboj. Izgubljamo sposobnost govora, slabita pa tudi slušna in vidna zaznava. Dolgotrajno uživanje alkohola brez dvoma ustvarja odvisnost.

Kaj vse se dogaja ob alkoholu v našem telesu?

  1. Ko pijemo alkohol, ga večina preide v kri preko tankega črevesa. Najvišjo koncentracijo v krvi doseže alkohol 30 do 90 minut po zaužitju. Koncentracija je odvisna od hitrosti absorpcije iz črevesa, od prisotnosti hrane (če alkohol pijemo ob večerji, je koncentracija nižja), od telesne teže in tudi od same sposobnosti telesa za presnavljanje alkohola, ki je zelo individualna.
  2. Prva, ki dobijo v obdelavo alkohol (naše telo ga zaznava kot močan strup), so jetra, vrhunski telesni laboratorij za predelavo nesnage. Lotijo se ga s posebnim encimom, ki predela kar 90% vnesenega alkohola, ter poskrbijo, da se le-ta čim prej izloči iz telesa. Ostanek alkohola se izloči po približno osmih do desetih urah - s potenjem, uriniranjem in dihanjem. Kako garajo naša jetra, če popivamo dlje časa, si lahko predstavljamo …
  3. Alkohol v našem telesu zavira izločanje hormona vazopresina, ki v telesu skrbi za uravnoteženo izločanje vode. Ko je tega hormona manj, izločamo več vode (urina), posledično pa organizem dehidrira.
  4. Da gre pri alkoholu za resničen strup, nas opomni počutje naslednjega jutra. Zastrupljenost, ki jo zaznava telo, prepreči naravno zaporedje faz spanja, spanec je moten in nemiren, sledijo nenehna prebujanja, suha usta in glavobol.
  5. Organizem se bori proti strupu podobno kot proti virusu, zato so tudi simptomi podobni – počutimo se, kot bi zboleli za gripo, brez moči v mišicah.
  6. Ko telo ne dobi zadostnih količin vode iz običajnih virov, jo začne črpati od koderkoli, tudi iz možganskih celic. Možgani sami ne začutijo bolečine med krčenjem, so pa občutljiva vlakna, ki povezujejo zunanjost možganske ovojnice in notranjost lobanje. Takrat občutimo glavobol.
  7. Alkohol pospešuje nalaganje maščob okrog trebuha, saj spodbuja proizvodnjo estrogena ter zmanjšuje nivo testosterona v organizmu. Moškim, ki pogosto pijejo, zato poleg znanega pivskega trebuha lahko zrastejo tudi t.i. moške prsi.
  8. Telo porabi precej svoje energije, da bi se znebilo strupa. Na koži se to zelo pozna v obliki gub, lasje postanejo suhi, nohti krhki, volumen ustnic se zmanjša. Že dve »nedolžni« pijači na teden spodbudita takšno staranje.
  9. Alkohol povzroča razširitev žil, kar se pokaže tako, da koža postane na posameznih mestih rdečkasta.
  10. Alkohol v telesu uničuje vitamin A (zadolžen za zdravo kožo in obnavljanje celic), vitamin B6 (pomaga telesu ustvarjati energijske rezerve) in vitamin C (močan antioksidant, ki se bojuje proti prostim radikalom in vpliva na imunski sistem telesa).

Koliko je »zmerno«?

Večkrat slišimo, da zmerna poraba alkohola ni škodljiva. Pa se zavedamo, kaj pomeni zmerna poraba?

Dnevno dopustne merice alkohola se za ženske in moške razlikujejo predvsem zaradi razlik v presnovi alkohola. Pri tem je nujno vedeti, da to ni merica, ki bi se priporočala kot zdrava, pač pa gre še vedno za vnos strupa. Za ženske je dopusten vnos ena merica, za moške pa dve merici dnevno.

Ena merica dnevno pomeni: 1 dcl vina ALI 2,5 dcl piva Ali 0,3 žgane pijače.

Dobro je vedeti. Seveda pa se vsakdo odloča po svoji pameti, vesti in odgovornosti. Do sebe in do drugih.

 

V tej številki preberite še:

Zdravje meseca: OGREJMO SE S HRANO 

Hrana zdravi: GROZDJE – JESENSKO ZDRAVJE

Zdrava pisarna: SEDENJE PRI DELU NI VEDNO NAJLAŽJE

Razgibajmo se!: TELOVADBA NA (OB) STOLU

Sprostitev: KAKO OBLAD(OV)ATI STRES?

 

 

 

Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov