Promocija zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih

Tone Ančnik: Z dihanjem in gibanjem proti stresu in posledicam sedenja


Naše telo po svojem ustroju nujno potrebuje gibanje. Ker mu tega ne nudimo dovolj, se njegovo delovanje upočasnjuje. Pri tem se upočasni tudi krvni obtok, organi niso nahranjeni s krvjo in kisikom, srce pa se obremeni, ker želi povečati utrip in s tem prekrvavitev. Pomagamo si lahko s preprostim gibanjem. Za pomoč pri dolgotrajnem sedenju in stresu pa so še posebej primerne vaje, ki kombinirajo gibanje z dihanjem.


Tone Ančnik

Kaj bi svetovali ljudem, ki zaradi zatopljenosti in predanosti delu pozabljajo nase v času delovnega procesa?

Svetujem jim, da čim prej storijo nekaj zase. Najmanj je seveda, da med delom večkrat vstanejo, naredijo nekaj korakov, zmigajo z glavo, iztegnejo roke, stisnejo pesti, zaokrožijo z boki, iztegnejo noge, se dvignejo na prste … Vse to zgolj zato, da zagotovijo zadostno kroženje krvi po telesu in nekoliko poravnajo telo.

Naše telo je narejeno za gibanje, zato se v mirovanju rado »sesede vase«. Ob tem se zmanjša volumen prsnega koša, kar povzroči, da notranji organi nimajo dovolj prostora za optimalno delovanje. Iz istega razloga organi pritisnejo na žile in posledično v njih zmanjšajo pretok krvi. Ker mora srce primanjkljaj nadoknaditi, se poveča njegov utrip, kar lahko privede do preobremenjenosti ali dolgoročno celo do bolezni.

Ali vsakodnevno gibanje lahko pomaga utrditi telo, da lažje prenaša monotono sedenje?

Vsakodnevno ukvarjanje s katerokoli gibalno veščino lahko primerjamo s polnjenjem baterij. Zbrano energijo lahko kasneje uporabimo, ko jo potrebujemo. Z gibanjem pozitivno vplivamo ne samo na dihanje in srčno-žilni sistem, temveč tudi na telesno držo - kosti in mišice. Vse to skupaj nam omogoča, da lahko daljši čas zdržimo v sedečem položaju, ne da bi zato čutili posledice, kot so bolečine v vratu, križu ali omrtvičenost udov.

Kako pomembno je dihanje – pri dolgotrajnem sedenju in pri gibanju?

Lahko bi rekel, da kakovost dihanja določa kakovost našega življenja. Dihanje je vedno enako pomembno. Mora biti umirjeno, globoko in neprekinjeno. Pogoj za to je ustrezna telesna drža ter telesno in mentalno ravnovesje.

Zakaj je pri gibanju (raztezanju ali resnejši vadbi) pomembno, kakšne gibe izvajamo?

Napačna raba telesa lahko že pri manjših vendar ponavljajočih se obremenitvah povzroči bolečine, če ne celo trajnih poškodb v sklepih oziroma hrbtenici. Zato moramo biti pozorni na to, kako sedimo, kako vstanemo, kako se upognemo, kako dvigujemo ... Pri večjih obremenitvah smo poškodbam izpostavljeni še toliko bolj. Enako kot pri športu, moramo tudi vsa vsakdanja opravila izvajati z ustrezno tehnično dovršenostjo – uporabljati glavo. Predvsem se moramo izogibati tako prepočasnemu kot tudi preveč sunkovitemu gibanju. Težiti moramo za tem, da so naši gibi umirjeni in tekoči. To pa so lahko le, če so usklajeni z našim dihanjem.

Kakšne oblike raztezanja priporočate pri dolgem sedenju?

Predlagal bi sestav dihalnih in energijskih vaj Brokat iz osmih kosov. Ta ponuja možnost, da s preprostimi vajami pomagamo zmanjšati vplive stresa na naš organizem oziroma, da z njimi pozitivno vplivamo na svoje počutje. To je splet vaj, s katerimi pregnetemo telo od glave do pete. Vaje niso zahtevne, temveč ravno nasprotno, so enostavne in preproste za učenje.

Ta sestav dihalnih in energetskih vaj je zelo razširjen na Kitajskem. Nastal je pred približno 1000 leti, zaradi svoje priljubljenosti pa se je do danes ohranil v številnih različicah. Najpogosteje se izvaja po pravilih sproščanja. To je vadba, ki ne vsebuje poskokov, brc in tekanja. Stopala so na mestu, kot da bi bila zraščena s tlemi. Telo se upogiba, nagiba in izteguje, kot če bi se vdajalo vetru.

Če teh vaj še ne poznamo, je lahko dovolj, da zravnamo telo, se dvignemo na prste in roki, z dlanmi obrnjenimi navzgor, dvignemo v nadročenje. Vajo ponovimo 3 x po 20 sekund.

Tone Ančnik, mojster karateja in taj či čuana

Tone Ančnik je avtor 11 knjig s področja gibanja, dihanja in sproščanja, ter avtor številnih člankov s področja borilnih in energetskih veščin. Svojo poklicno pot je začel kot strojni inženir in inovator, a se nato kmalu popolnoma posvetil borilnim veščinam, ki jih je prepoznal kot medij za iskanje odgovorov. Kot trener (v Sloveniji in v tujini) že več kot trideset let prenaša svoje znanje na športnike, vojake in vse, ki se želijo poglobiti v skrivnosti borilnih veščin.

Izobraževal se je pri številnih mojstrih, vendar je ostal temelj njegovega dela neprestano raziskovanje, kar se kaže tudi v njegovem pristopu k poučevanju in treniranju. Trdno je namreč prepričan, da so borilne veščine lahko pomembno sredstvo za izboljšanje gibalnega, duševnega ter nenazadnje tudi osebnostnega razvoja vsakega posameznika. Je senzibilen pedagog, ki je občutljiv na posebnosti vsakega učenca.

Poleg borilnih veščin se Tone Ančnik ukvarja tudi z miselnimi vzorci. Šolal se je v Cardiffu v šoli Tonyja Buzana in prejel licenco za inštruktorja. Zanj je umski razvoj prav tako pomemben kot telesni, zato na obeh področjih deluje kot svetovalec številnim športnikom in trenerjem iz različnih športnih panog, pa tudi kot svetovalec podjetjem pri programih sproščanja, protistresne telesne aktivnosti, osebne organizacije dela …

Kontakt: info@dojo-ancnik.si, www.dojo-ancnik.si, 041 698 856


V tej številki preberite še:

Zdravje meseca: SREČNI LJUDJE SO ZDRAVI LJUDJE

Hrana zdravi: ZDRAVJE IZ BUČ, SEMEN IN OLJA

Zdrava pisarna: KAKO IZBRATI DOBER STOL?

Razgibajmo se!: TAI JI QUAN - NARAVNO GIBANJE

Sprostitev: IZ PISARNE V GOZD PO ENERGIJO

 

Razstrupimo se!: SLADKOR – DROGA NAŠEGA ČASA

 Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov