Promocija zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih

Srečni ljudje so zdravi ljudje


Pozitivna in negativna čustva, misli, besede in dejanja oblikujejo našo realnost. Pa tudi naše zdravje! Štejemo jih med dolgoročne glavne krivce za večino resnih bolezni (poleg pomanjkanja gibanja in nezdravega načina prehranjevanja …). Srečni, zadovoljni, pozitivni in optimistični ljudje redkeje zbolijo. Kako torej postati dobrovoljen in srečen? Je to nekaj, kar dobimo v dar ali se za to lahko potrudimo sami?

 

 

Kako nam škodujejo slabe misli?

Čisto zares so negativne vibracije naših čustev in misli tako zelo škodljive, da neposredno povzročajo ali pripomorejo pri škodi na naših organih. Občutki sovraštva, krutost ali nepotrpežljivost neposredno delujejo na srce in povzročajo aritmijo, visok pritisk in bolečine v prsih. Jeza, občutek nemoči, zavist in ljubosumje se lotijo predela jeter in žolčnika, posredno pa lahko ustvarijo tudi škodo na očeh, dvigujejo škodljivi holesterol, zmedejo prebavne procese ter zaustavljajo naravno razstrupljevanje. Strah deluje predvsem na ledvica, posredno pa tudi na ušesa, pokaže pa se v simptomih izgube spolne moči, splošnega pomanjkanja življenjske moči, kot nered v živčnem sistemu in zakisanje telesa. Ledvica sicer skladiščijo tudi naše zamere. Žalost in depresivna stanja delujejo predvsem na pljuča, kožo in debelo črevo. Težave se kažejo pri dihanju, kar posledično pomeni premalo kisika v krvi in organih, mnogokrat pa se pokažejo tudi kot zaprtje. Vranico, želodec in slinavko pa najbolj pogosto blokirajo zaskrbljenost, tesnoba ali nezaupanje. Težave se pogosto pokažejo v obliki prebavnih motenj in težkega odvajanja blata.

Za pozitivno se odločimo

Sami smo kreatorji svojega razmišljanja. Čeprav se nam zdi, da je okrog nas milijon krivcev in povzročiteljev, pa se lahko z nekaj odločnimi koraki premaknemo v smer, kjer nam bo občutek sreče bližje in bodo težave s slabimi emocijami pozabljene. Za priklic dobrih vibracij v svoje misli in občutenja je dobro, da se najprej poskusimo znebiti navad, ki to preprečujejo.

Znebimo se torej:

  • potrebe, da imamo vedno prav
  • nenehnega nadzora vsega
  • obtoževanja
  • samo-opravičevanja
  • omejene vere
  • pritoževanja
  • luksuza kritiziranja
  • potrebe, da bi ugajali drugim
  • odpora do spremembe
  • etiket in predalčkov
  • strahov
  • izgovorov
  • preteklosti
  • vezanosti na ljudi ali stvari
  • življenja po pričakovanjih drugih ljudi

Za čvrsto pot do dobrih misli in občutenja sreče pa so koristni naslednji koraki:

  1. Izrazimo svojo hvaležnost. Ko se začnemo zavedati, kaj imamo, to naenkrat postane vredno. Brez hvaležnosti za to, kar imamo, bomo težko dosegli pravo stanje sreče.
  2. Negujmo vero v dobro. Optimistični ljudje vidijo svet kot priložnost v vsakem trenutku, predvsem v trenutkih, ko je treba poskusiti na novo.
  3. Izogibajmo se pretiranemu razmišljanju in primerjavam. Primerjanje sebe z drugimi hitro zastrupi naše misli. Edina oseba, s katero se le primerjajmo, smo mi sami pred zdajšnjim trenutkom.
  4. Delajmo dobra dela. Pomagati nekomu na povsem nesebičen način je eden od načinov, da se v trenutku počutimo čudovito.
  5. Negujmo prijateljstva. Najbolj srečni so tisti ljudje, ki imajo globoke, trdne čustvene odnose z drugimi ljudmi.
  6. Razvijajmo strategijo obvladovanja. Za ohranjevanje občutka zadovoljstva je pametno, da imamo na zalogi strategijo za preventivno ali nujno potrebno obvladovanje.
  7. Naučimo se odpuščati. Skriti občutki sovraštva ali zamere so velika ovira do občutenja sreče.
  8. Dovolimo si izkušnjo »toka«. Tok je stanje, v katerem se zdi, kot da čas stoji. Zgodi se nam, ko smo tako zatopljeni, da postanemo eno s tistim, kar počnemo. Pri tem ni ničesar, kar bi nas lahko zmotilo.
  9. Okušajmo življenjske užitke. Globoka sreča ne more obstajati, če se ne ustavimo in ne izkusimo užitkov.
  10. Predajmo se svojim ciljem. Čarobne stvari se nam začnejo dogajati, ko se predamo in naredimo karkoli, kar je potrebno, da dosežemo cilj.
  11. Negujmo duhovnost. Ko poiščemo stik s svojo dušo, uvidimo veličino življenja. Lahko se končno znebimo napihnjene ideje, da smo mi sami najbolj mogočni v vsej zgodovini stvarstva.
  12. Skrbimo za svoje telo. Telo je tempelj našega bivanja. Brez dobrega fizičnega počutja ne zmoremo biti srečni.

Kdor poje …

Čisto zares: tudi petje je dober način za doseganje sreče. Ohranja nas zdrave, razgibava srce in pljuča ter sprošča endorfine, hormone sreče. Torej, pojmo – na glas, potihem, pod tušem ali v avtu, sami ali v zborčku. Seveda pa pri tem bodimo nežni do okolice.


V tej številki preberite še:

Hrana zdravi: ZDRAVJE IZ BUČ, SEMEN IN OLJA

Zdrava pisarna: KAKO IZBRATI DOBER STOL?

Razgibajmo se!: TAI JI QUAN - NARAVNO GIBANJE

Sprostitev: IZ PISARNE V GOZD PO ENERGIJO

Razstrupimo se!: SLADKOR – DROGA NAŠEGA ČASA

 Strokovni nasvet: Tone Ančnik: Z DIHANJEM IN GIBANJEM PROTI STRESU IN POSLEDICAM SEDENJA

  Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov