Iz pisarne v gozd po energijo
Mogočna telesa dreves spominjajo na ljudi. Čvrsto vpeta v zemljo, z močnim telesom in razvejanimi rokami stojijo pokonci kot ljudje. Oglejmo si risbo majhnega otroka: drevo in človeka bo narisal skoraj enako. Kakšen pa je za nas pomen dreves? Bolj kot sadeži, les, senca, zavetje in druge koristi, ki jih črpamo od dreves, je resnično pomembna njihova zdravilna energija. Vsi, ki sedimo dolge ure bolj ali manj zaprti v pisarne, to energijo še kako potrebujemo. Pa jo sploh poznamo?
Zavetje
Ljudje so se od nekdaj zatekali k drevesom po zdravilno energijo, po pomoč in zavetje v notranjem smislu. Drevo verjetno že od obstoja človeka predstavlja moč, pa tudi modrost, plodnost in še kaj. Ljudem se je nekoč zdelo samo po sebi umevno, da so častili drevesa. V preteklosti je imela vsaka domačija svoje »družinsko« drevo, ki je povezovalo generacije, od rojstva do smrti, poznali pa so tudi svete gaje, kjer so opravljali verske in zdravilne obrede. Vse stare kulture poznajo drevo kot posebno, čarobno in skrivnostno silo. V nordijski mitologiji je, na primer, veliko drevo Yggdrasil predstavljalo plasti sveta: njegove korenine so povezovale spodnji svet zemeljskih duhov, deblo je predstavljalo srednji, človeški svet, vejevje pa je služilo kot domovanje zgornjega sveta Bogov. Tudi večina nam poznanih ljudskih šeg in praznovanj je povezana z drevesi.
Energetska bitja
Drevesa sprejemajo in oddajajo energijo. Imajo svoje elektromagnetno polje. So neke vrste prenosniki informacij med zemljo in nebom, so kot antene. Podobno kot ljudje. Le da je drevo pri pretakanju energije precej počasnejše. Tako kot v človeku, tudi v vsakem drevesu biva zdravilec. Naravni, samodejni, brez izobrazbe. Razlika med njima je predvsem, da se človek preveč obrača navzven, drevo pa ostaja v svoji pokončni osi in je klub svoji razvejanosti in vpetosti v okolje, še vedno obrnjeno navznoter, k sebi.
Predstavljajmo si življenjsko silo v drevesu – drevo živi še dve leti po tem, ko ga posekajo! Ni naključje, da otroci tako radi posedajo po štorih, saj so še polni življenja.
Mnogi ljudje brez posebnega znanja ali zavedanja hodijo v gozd, ko se počutijo utrujeni ali žalostni, ko potrebujejo dodatno fizično moč ali tolažbo. Ko se človek postavi v bližino drevesa, stopi v stik z njegovim energetskim poljem, se na nek način uskladi z njim in tako prevzame njegovo energijo. Tako drevo neposredno vpliva na človeka. S pomočjo dreves lahko vsakdo brez kakršnekoli sile, sredstev ali ritualov, okrepi. Energija življenja gre vedno tja, kjer je potrebna.
Če se odločimo poiskati drevo za pomoč, bodimo tenkočutni in počakajmo, da nas drevo samo pokliče. Približajmo se mu z občutkom in se povežimo z njim. Za umiritev je včasih dovolj, če se v mislih pogovarjamo z drevesi ali drugače komuniciramo z njimi. Če pa želimo pridobiti zdravilno energijo dreves, ga skrbno izberimo glede na naše počutje (ne sledimo receptom, poslušajmo sebe, zagotovo bomo izbrali pravega), vzemimo si vsaj dve uri časa, kajti pretok v drevesu je precej počasnejši od našega. Naslonimo na deblo svojo hrbtenico - še najbolje se je usesti pod drevo, na korenine, in se nasloniti nanj ter se zazreti v veje in nebo.
Za vsako težavo raste drevo
Drevesa nam s svojimi energijami lahko pomagajo pri zdravljenju na telesni, čustveni, mentalni, duševni in duhovni ravni. V človeškem organizmu je več sistemov, ki s svojo organiziranostjo spominjajo na drevo, drevesna zgradba pa je jasno vidna tudi v razvejanosti pljuč in ožilja.
Breza ponuja območje miru in sprave – tudi samih s seboj. Pomaga nam lahko pri vsakodnevnem soočanju s stresom, pa tudi pri telesnih in čustvenih bolečinah.
Bukev je primerna za vračanje samozavesti in zaupanja vase. Navdihuje z energijo vedrosti, osvobaja negotovosti in krepi sposobnosti sporazumevanja z okoljem.
Jelka s svojo pokončno energijo osvobaja dihalne poti, nas spaja s tokom življenja, odpravlja telesne zapore in energetske blokade v telesu.
Bor velja za drevo svetlobe in vitalnosti. Pomaga odpravljati težave z lenobnim počutjem, utrujenostjo ali tesnobami, vrača radost in čustveno obnavlja.
Glog velja za pomočnika pri uravnavanju energij. V njegovi bližini se lažje osredotočimo nase, nismo več razdvojeni, sicer pa krepi srce, uravnava pritisk, odpravlja nespečnost in razdražljivost.
Oreh seva močno individualno energijo, ki spodbuja zavzetost za potrebne spremembe. V njegovi bližini ni mogoče mirno spati, je pa lažje uravnovesiti dihanje in utrip srca, predvsem pa si priznati svoje iluzije in resnična občutja.
Učenje modrosti
Drevesa nas lahko tudi veliko naučijo. O življenju in o nas samih. Vzemimo si čas in opazujmo drevo. Vsak dan, nekaj minut. Nekaj časa se nam bo morda zdelo dolgočasno, ker ni dinamike, ki jo ves čas pričakujemo od življenja. Spremembe na drevesu se namreč ne pokažejo v vsakem trenutku. Vendar se zgodi čez čas, morda traja nekaj tednov, ko se začnejo podrobnosti spreminjati. Zgodi se nam, da opazujemo nekaj samo po sebi umevnega na popolnoma nov način. Kako se odpira popek, kako zraste v cvet, kako se razvijajo listi, kako drevesna skorja spreminja barvo glede na vreme … In potem se nekega dne začne pogovor. Drevo nam začne sporočati: dobivamo ideje, ugotovitve, odkritja – največkrat o sebi …
V tej številki preberite še:
Zdrave novice za vas pripravlja
Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Avtor: Zbornica računovodskih servisov