Promocija zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih

V jetrih zbiramo jezo, strupe in stres


Jetra spadajo med najbolj kompleksne organe v našem telesu, saj opravljajo številne življenjsko pomembne funkcije. Ena najpomembnejših nalog je čiščenje organizma, ki je vsakodnevno obremenjen s presnovnimi odpadki, zdravili in drugimi kemijskimi substancami, ki jih zaužijemo ali kako drugače vnesemo v naš organizem. Čeprav se jetra regenerirajo, ima sodoben človek celo do 50 % zmanjšano delovanje jeter. Zaradi okrnjene funkcije jeter telo se strupi kopičijo v organizmu in rezultat je, da zbolimo. Kako lahko pri tem pomagamo jetrom in - sebi?

 

Ker jih ne poznamo, slabo skrbimo zanje

Jetra 24 ur na dan filtrirajo kri (sicer polno hranil), preden zaokroži po telesu, da nahrani druge organe. Jetra iz krvi izločajo strupe, ki jih zaužijemo ali vnesemo v telo skozi kožo in dihala. Čeprav se jetra ves čas obnavljajo, ima po podatkih strokovnjakov sodoben človek celo do 50 % zmanjšano delovanje jeter. Zaradi okrnjene funkcije jeter se v telesu kopičijo strupi, organizem ni več v ravnovesju in zato zbolimo.

Poleg čiščenja krvi opravljajo jetra še številne druge življenjsko pomembne funkcije: razgrajujejo beljakovine, ogljikove hidrate in maščobe, s tvorjenjem žolča sodelujejo pri presnovi maščob, shranjujejo vitamine A, D, E in K (ki so topni v maščobi), preko skladiščenja glikogena sodelujejo pri uravnavanju krvnega sladkorja, sintetizirajo krvne beljakovine in so tudi eden od rezervoarjev sveže krvi v telesu. Jetra proizvajajo tudi na tisoče encimskih sistemov, ki so odgovorni za skoraj vsako telesno dejavnost, kot npr. pravilno delovanje oči, srca, možganov, spolnih žlez, sklepov, ledvic ...

Kaj škoduje jetrom?

Dolgo sedenje, premalo gibanja, nezdrava prehrana, alkohol, kajenje so glavni dejavniki, ki onemogočajo normalno delovanje jeter in s tem resno škodujejo zdravju celotnega organizma.

Na delovanje jeter močno vpliva tudi stres. Prav tako delovanje jeter zaustavijo izbruhi jeze, kar posledično ovira tudi čiščenje in vodi k zastrupljanju telesa. Ponavljajoči se izbruhi jeze lahko dolgoročno trajno okvarijo jetra.

Jetrni kanali se pogosto zamašijo z žolčnim peskom, ki je pri pregledu z ultrazvokom pogosto spregledan. Tudi zamaščenost jeter je resna težava – jetrne celice, ki vsrkajo preveč zaužite maščobe, počijo, kar povzroči razlitje in nalaganje maščobe med jetrnimi celicami, to pa seveda moti delovanje jeter.

Ohranimo zdrava jetra!

Kako? Pomembna je hrana, ki jo uživamo – naj bo čim več svežega, kemično neobdelanega sadja in zelenjave. Pomembno je tudi redno gibanje in seveda, opustitev zastrupljevalnih navad, kot sta uživanje alkohola in kajenje. A tudi to ni dovolj.

Jetrom lahko pomagamo z uživanjem živil, ki spodbujajo delovanje jeter, ker imajo očiščevalni učinek, pomagajo okrepiti imunski sistem, izboljšujejo prebavo, povečujejo absorbcijo hranil in eliminacijo odpadkov iz telesa. Mednje sodijo: citrusi (predvsem grenivke), zelena listnata zelenjava kot na primer regrat, špinača, blitva, rukola, cikorija … pa brokoli, zelje, ohrovt, cvetača, čebula, česen, šalotka, drobnjak, por, čemaž …

Kurkuma je jetrom najljubša začimba, ki vsebuje snov kurkumin - ta pomaga jetrnim encimom izločati prehranske rakotvorne snovi.

Blagodejno za jetra bo, če bomo zmogli obvladovati stres in se veliko smejati. Smeh, s katerim nadomestimo jezo, bo spodbudil regeneracijo jeter.

Enodnevno razstrupljanje jeter po metodi dr. Hulde Clark

Spomladi in jeseni pa si lahko privoščimo zelo učinkovito enodnevno razstrupljanje jeter po metodi dr. Hulde Clark. Gre za preprosto metodo, ki jo lahko vsak zdrav človek opravi kar doma. Zdravniški nadzor je potreben v primeru bolezni jeter ali resnejšega bolezenskega stanja. Čiščenje je najbolje opraviti ob polni luni (prva polna luna je že 15. aprila!), pred tem pa se potrudimo čim bolj sprostiti telo. Več o postopku razstrupljanja je na voljo v knjigi dr. Hulde Clark z naslovom CURE FOR ALL DESEASES, ki je dostopna tudi v slovenskem jeziku z naslovom TERAPIJA ZA VSE BOLEZNI.

 


 

V tej številki preberite še:

Zdravje meseca: LAHKO SODELAVCI VPLIVAJO NA MOJE ZDRAVJE?

Hrana zdravi: OD SOLATE DO REGRATOVE KAVE

Zdrava pisarna: HRUP V PISARNI? STRES!

Razgibajmo se!: PET JUTRANJIH VAJ ZA VEČ ENERGIJE

Sprostitev: DIHANJE ZA OBVLADOVANJE STRESA

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrave novice za vas pripravlja

 


Projekt Celosten pristop k sistematični promociji in izboljšanju zdravstvene ozaveščenosti zaposlenih (zavarovanih oseb) v računovodskih servisih in zmanjšanju absentizma v dejavnosti je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2013 in 2014 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.


Avtor: Zbornica računovodskih servisov